Time

Форма входу

Block title

«  Липень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Корисні посилання

Житловий комплекс

Дендропарк

Пошук

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 
                      
 
        Мала Виска - місто Кіровоградської області, районний центр. Розташоване
наше місто на річці Мала Вись, притоці Великої Висі, в басейні Південного Бугу.
Назва населеного пункту походить від назви річки Вись, що  у перекладі з давньослов'янського означає вода.
    Наш знаменитий земляк художник Петро Оссовський відкрив світу Маловисківщину,  яку назвав гарно і символічно -  Степова Еллада. Неперевершена краса степу, що особливо вражає різнобарвним буянням весняних квітів, річка Мала Вись, що блакитною стрічкою обвиває місто, працелюбність, щедрість та гостинність маловищан, славне історичне минуле складають портрет сучасної Малої Виски.
     З найдавніших часів маловисківські землі була теренами важливих історичних подій. Тутешні степи й гаї пам’ятають праслов’янських землеробів і войовничих степовиків-кочівників, брязкіт руських мечів та монгольських списів, тупіт козацьких коней й турецько - татарські набіги. Мала Виска виникла у 18 столітті, коли наші землі Буго – Гардівської паланки Запорізької Січі з волі цариці Єлизавети почали заселялися втікачами з держав, що знаходилися в ті роки під владою турків. Виникали такі поселення як фортеці, форпости, кріпості для захисту від спустошливих набігів турків, татар, поляків. Серед переселенців, які дали початок місцевій громаді, були серби, чорногорці, болгари, молдавани. В Малій Висці базувався сторожовий пост. Першими до Висі прибули переселенці з Молдавії, рік прибуття яких (1752) прийнято вважати роком заснування поселення, що пізніше одержало назву Мала Виска.
            В 1768 році  8443 десятини маловисківської землі та 918 селян подарувала цариця Катерина ІІ багатій поміщиці, княгині  Кудашевій, а поселення одержало назву Кудашеве. В 1863 р. нащадки княгині Кудашевої садибу та біля двохсот десятин землі, що їм належали, продали дворянину Улашину В кінці 19 ст. основний промисловий господарський потенціал містечка складали паровий млин, два водяні млини, декілька вітряків, олійня, два десятки магазинів, економія. В 1899 році вступає в дію цукровий завод, в 1908  - спиртовий завод. Значно оживила життя містечка залізнична колія, прокладена в 1910 - 1915 роках через наш вже досить промислово розвинутий край. На протязі років місто розвивалося, змінювалося. Завдяки працьовитим рукам маловищан у віночку чарівної української природи постало невелике, але сучасне і перспективне місто.
Сьогодні Мала Виска – місто районного значення, де проживає близько 12 тис. осіб. 
Інтереси Маловисківської громади представляють у міській 
раді  30 депутатів.  Міську раду очолює міський голова  Гульдас Юрій Леонідович.
Загальна площа території Маловисківської міської ради (м. Мала Виска, с. Комсомольське, с. Ульянівка, с. Краснопілка) складає  12,2  тис. га, з яких землі сільськогосподарського призначення - 78,8%, землі житлової та громадської забудови – 7,8%. Житловий фонд міста - 37 багатоквартирних будинків (874 квартири), 4 494 дворів з приватними присадибними господарствами.
На території населеного пункту розташовані 7 промислових підприємств, 26 фермерських господарств. Підприємства  спеціалізуються,  в основному, на виробництві та переробці сільськогосподарської продукції – ВАТ Маловисківське хлібоприймальне підприємство, ПП «Хлібний дар», підприємство «Харчовик», хлібокомбінат Маловисківської райспоживспілки та інші. Місто живе перспективами, особливо тими, що відкриваються разом з розвитком підприємства з переробки урану на базі найбільшого в Європі Новокостянтинівського родовища уранових руд. Керівництво міста вважає, що для подальшого економічного розвитку території необхідно створити привабливий інвестиційний клімат. Створення умов для залучення інвестицій – один з пріоритетних напрямків роботи міської ради.

Кликни, чтобы увеличить.Маловисківській міській раді підпорядковано 4 комунальні підприємства : КП «Мала Виска Благоустрій», КП «Мала Виска ЖЕД», які забезпечують  впорядкування території нашого населеного пункту, «Мала Виска Ринок» та «Мала Виска Водоканал», які разом працюють для створенням умов комфортного проживання маловищан. 
Торгівельна мережа міста -  120 підприємств роздрібної торгівлі, серед яких найбільші – магазин «Авілона», «Новий світ», «Монарх», «Реал» «Комфорт», «Промислові товари» та інші. 13 аптек та аптечних пунктів забезпечують потреби населення в ліках. Крім цього, в місті функціонують 3 АЗС, 30 об’єктів побутового обслуговування, 2 ринки. Більше 3,6 тисяч маловищан пррацюють в різних сферах господарства.
На території міськради розташовані 5 загальноосвітніх шкіл, в яких навчається близько півтори тисячі учнів. Крім цього, в місті є заклади позашкільної освіти – Дитяча школа мистецтв та Будинок дитячо – юнацької творчості, дитячо-юнацька спортивна школа та Станція юних техніків.  Два дитсадки – «Чебурашка» та «Ромашка»  відвідує близько  трьохсот дітей. Маловисківська центральна районна лікарня розрахована на 500
хворих, які можуть отримувати стаціонарне лікування та 800-1000 хворих, що мають можливість лікуватися амбулаторно. 
Культурні потреби мешканців задовольняє Районний будинок культури, який одночасно спроможний прийняти 780 глядачів та районна бібліотека, послугами якої користуються більш як 4,5 тис. маловищан.  Центральний парк, сквери та алеї  роблять наше місто затишним і комфортним.

Кликни, чтобы увеличить. У Малій Висці знаходиться 3 православні храми: Українська Православна церква Божої Матері Скоропослушниці, Святопокровська церква, Українська Православна церква Святого Великомученика і цілителя Пантелеймона. Добрим почином стало облаштування  сім’єю Стегарів каплиці Святого Миколая Чудотворця, що втановлена по вулиці Жовтневій, яка стала окрасою та новою культовою спорудою нашого міста.   
Мала Виска відома багатьма славетними людьми, які самовідданою працею, військовими подвигами та яскравою творчістю з покоління в покоління пишуть літопис нашої малої батьківщини. Це Герой Радянського Союзу льотчик І.М.Сухомлин,  заслужений учитель України і краєзнавець Г.М. Перебийніс, член спілки письменників України поет В.Я. Бровченко , народний художник СРСР П.П. Оссовський та інші. Маловищани з великою повагою ставляться до пам’ятних місць – пам’ятника загиблим воїнам, що знаходиться на площі біля Районного Будинку культури та пам’ятника воїнам – інтернаціоналістам по вулиці 40 – річчя Жовтня, які є місцем вшанування пам’яті полеглих в боях наших земляків та солдат – визволителів. Тут в пам’ятні дати завжди проходять міські урочистості в присутності наших жителів різних поколінь. Молодь має свято пам’ятати подвиг старшого покоління в ім’я життя і миру на своїй рідній землі.

У буянні літньої зелені чи в золотому багрянці  осені, сніжною й морозною степовою зимою чи в пору цвітіння весняних каштанів  – Вас завжди 
рада вітати Мала Виска – місто з великою душею, місто привітних і щирих людей!